Є захворювання, через які за статистикою люди найчастіше звертаються за допомогою до лікаря. Одне з таких захворювань - бронхіт.
Бронхіт: що це?
Це - запальний процес в бронхах, при якому вражається слизова оболонка легенів. Найчастіше воно викликається тими ж вірусами, що і ГРЗ, але можливі й інші причини хвороби. Виділяють два основних види бронхіту - гострий і хронічний. Вони розрізняються по причині появи, перебігу хвороби і відповідно вибору лікування.Як правило, захворювання протікає без особливих ускладнень, одужання настає швидко. Однак якщо не почати вчасно лікувати гостру форму, є ймовірність, що вона перейде в хронічну, небезпечну для літніх людей. У них вона може привести до легенево-серцевої недостатності і летального наслідку.
Причини
Основна і найчастіша причина бронхіту - вірус. Хвороба може початися зі звичайної застуди, грипу, будь-якого запущеного респіраторного захворювання. Іноді замість вірусів виступають бактерії. Заразитися можна і від уже хворої людини повітряно-краплинним шляхом, наприклад, при особистій розмові.Є інші причини цього захворювання, частіше впливають на виникнення хронічної форми:
- куріння;
- постійний контакт з токсичними речовинами або алергенами;
- несприятлива екологічний стан;
- нестійкий, занадто вологий клімат.
Іноді до списку причин додають погану спадковість, але цей фактор не так важливий.
Важливо! Незважаючи на відносну безпеку гострого бронхіту, без лікування або при зниженні імунітету він може перейти в хронічну форму або викликати пневмонію.
Ця форма бронхіту характерна для курців і працівників шкідливих виробництв.
Види бронхіту
Бронхіт буває декількох видів, що розрізняються по тяжкості перебігу захворювання, вибору терапії і навіть віком хворої людини. Основними є гострий і хронічний, але є й інші форми.Гострий бронхіт
Гостра форма розвивається як звичайна застуда або грип і протікає без ускладнень при своєчасному лікуванні. Його збудники - віруси або токсичні речовини. Гострий бронхіт легко діагностується, його симптоми проходять протягом десяти днів.Важливо! Незважаючи на відносну безпеку гострого бронхіту, без лікування або при зниженні імунітету він може перейти в хронічну форму або викликати пневмонію.
Ознаки гострого бронхіту у дорослого
Симптоми гострої форми бронхіту досить очевидні, щоб швидко поставити правильний діагноз. Основні це:- Сухий кашель. Характерний для самого початку хвороби, кашель досить інтенсивний, хворий прокидається вночі через нього. При гострій формі його тривалість - 4-5 днів.
- Вологий кашель. Це наступна стадія гострого бронхіту. Такий кашель проходить легше сухого. Починає виділятися мокрота, зазвичай вона жовтувато-зелена в разі приєднання бактеріальної інфекції.
- Висока температура близько 38-40 градусів за Цельсієм. Часто буває, якщо захворювання супроводжує грип або важко протікає ГРЗ. Якщо температура довго не спадає, є ризик розвитку пневмонії.
- Головний біль і загальні ознаки нездужання. В цілому гострий бронхіт викликає стан, схожий на звичайну застуду: озноб, сильна слабкість, пітливість.
Важливо! При гострій формі не варто спеціально стримувати кашель. Адже так мокрота залишає легкі, а значить, запалення при правильному лікуванні піде швидше.
Хронічний бронхіт
Хронічним захворювання ставиться, коли кашель триває протягом трьох місяців щороку і стає постійним. Для нього характерні періоди ремісії, коли сильний кашель сходить нанівець, і періоди загострення, звичайно з'являються в холодну пору року.Ця форма бронхіту характерна для курців і працівників шкідливих виробництв.
Симптоми хронічного бронхіту
Основні і найочевидніші для встановлення діагнозу симптоми:
- Кашель. При хронічній формі він може пропадати, то знову з'являтися. Найчастіше він малопродуктивний, глухий, велика частина мокротиння виділяється вранці.
- Задишка. При хронічній формі бронхіту вона виникає після тривалого уповільненого запального процесу в легенях. Іноді людина не помічає, що хвора, поки не з'являється такий симптом.
- Мокрота. Під час ремісії її може бути трохи, кількість збільшується в періоди загострень. При прогресуванні хронічної форми мокрота з часом стає гнійною: зеленуватого відтінку і більш в’язкою. У деяких випадках, якщо людина працює на небезпечному виробництві, вона може бути іншого кольору. Наприклад, у шахтарів вона буває чорної.
- Хрипи. На ранніх стадіях вони допомагають лікарям зрозуміти, як і які саме ділянки бронхів вражені. На більш пізніх строках хрипи стають чутні на видиху для самого хворого і людей на відстані.
Важливо! При появі подібних симптомів потрібно швидше почати лікування. Чим раніше воно почнеться, тим більша ймовірність, що настане тривала ремісія або захворювання зовсім відступить назавжди.
У хронічну форму трахеїт переходить у курців, токсичний тютюновий дим підсилює запальні процеси і не дає остаточно видужати.
У рідкісних випадках піднімається температура до 37-38 градусів за Цельсієм. Їй супроводжує сильна слабкість і утруднене дихання.
Оскільки вилікувати людину від алергії остаточно на даний момент неможливо, медицина допомагає досягти тривалої ремісії. При лікуванні алергічного бронхіту важливо швидко виявити алерген, тоді воно буде ефективним.
Важливо! Головне - не запустити алергічний бронхіт, він може привести до бронхіальної астми.
При цьому захворюванні є і інші прояви алергії. Алергени вражають слизову носа, викликаючи рясні виділення, трахею, викликаючи трахеїт, і тканини гортані, викликаючи ларингіт.
Обструктивний бронхіт
При обструктивній формі відбувається закупорка бронхів через набряк. Найчастіше такий вид захворювання вражає дітей, у дорослих він рідкісний. Обструктивний бронхіт можна поділити на хронічну та гостру різновиди. З плином часу, без лікування порушення прохідності бронхів може стати незворотнім.Симптоми обструктивного бронхіту
Основний симптом обструктивного бронхіту, який відрізняє від інших, - задишка, дихання утруднене. Це відбувається через деформацію і обструкції бронхів. На початкових стадіях всі зміни оборотні при правильному лікуванні. При хронічному обструктивному бронхіті вони можуть стати постійними.Трахеїдний бронхіт
При трахеїті запалення поширюється не тільки на самі бронхи, але і на трахею. До цього захворювання часто передують запальні захворювання верхніх дихальних шляхів: затяжний нежить, синусит, гайморит.У хронічну форму трахеїт переходить у курців, токсичний тютюновий дим підсилює запальні процеси і не дає остаточно видужати.
Симптоми трахеїдного бронхіту
Симптоми трахеїту схожі з симптомами звичайного бронхіту в гострій формі. Однак можна відзначити, що больові відчуття при кашлі стають сильнішими, коли вражена трахея і все бронхіальне дерево.У рідкісних випадках піднімається температура до 37-38 градусів за Цельсієм. Їй супроводжує сильна слабкість і утруднене дихання.
Алергічний або астматичний бронхіт
Такий бронхіт, очевидно, викликається алергенами. Бронхи починають запалюватися через їх вплив на слизову, м'язи скорочуються, що викликає кашель. Друга назва цього різновиду хвороби - атопічний бронхіт.Оскільки вилікувати людину від алергії остаточно на даний момент неможливо, медицина допомагає досягти тривалої ремісії. При лікуванні алергічного бронхіту важливо швидко виявити алерген, тоді воно буде ефективним.
Важливо! Головне - не запустити алергічний бронхіт, він може привести до бронхіальної астми.
Симптоми алергічного бронхіту
Головний симптом - тривалий сухий кашель, в основному в нічний час доби. Температури та інших ознак застуди немає, хоча загальна слабкість іноді присутня.При цьому захворюванні є і інші прояви алергії. Алергени вражають слизову носа, викликаючи рясні виділення, трахею, викликаючи трахеїт, і тканини гортані, викликаючи ларингіт.
Дякую за пояснення!
ВідповістиВидалитиДуже корисна інформація.
ВідповістиВидалити